ای حاجی! حج ات قبول اما …

1– چند روز پیش به طور اتفاقی و از سر ناچاری ( تعطیلات برفی ) پای تلویزیون نشسته بودم. تلویزیون داشت برنامه ای رو پخش میکرد که از بنا ها و چهره ها مشخص بود ساخت کشور همسایه ما ترکیه است. موضوع این برنامه به شدت توجهم رو جلب کرد چرا که شخصن، بار ها و بارها به عنوان معترض، از ایده اون در موقعیت های مختلف دفاع کرده بودم:
«صرف نظر کردن از سفر حج و اختصاص هزینه ی اون برای کمک به مستمندان».

گزیده ترین روایت داستان این بود که مردی که قرار بود با همسرش به حج بره، هزینه اون رو خرج حمایت از بیوه زنی که چند طفل یتیم داشت میکنه و به دوستان همسفرش میگه که از این سفر منصرف شده. پس از یک ماه وقتی تصمیم داره با همسرش به دیدار و تبریک دوستان ِ حالا دیگه حاجی شده ی خودش بره، در میانه ی راه با اونها مواجه میشه که نسبت به اون معترضند که «تو چرا به ما دروغ گفتی که ازحج منصرف شده ای ؟» چرا که ظاهرن اونها این شخص رو در مکه در حال زیارت دیده اند (بخش نمادین داستان)
به بیان ساده تر فیلم داره به ما میگه که عمل اون مرد و زن به لحاظ ارج و قرب نزد پروردگار چیزی کم از حج نبوده است (مثل قدیمی خودمون رو به یاد بیارید: حج، دم ِدر خونه ی آدم ه)

آیا نیاز به توضیی هست؟

2- نمیخوام بگم که تنها مصداق عینی سوء مدیریت سرمایه ها در کشور ما هزینه کردن سالانه میلیونها ها دلار برای سفر حج و تقدیم اون به شاه عربستان -یا همون جناب خادم الحرمین- است.
همچنین نمیخوام بگم که مردم ما به جای اینکه پولشون روتقدیم شیوخ حجاز، برای کسب ثوابی شخصی کنند، بنا به توصیه این برنامه تلویزیونی، اگه از اون پول مرحمی بسازند بر زخم های بی شمار هموطننان شون، تمام مشکلات این مملکت و مردم گرفتار و رنجورش حل میشه و ایران یه روزه میشه سوییس. چیزی که میخوام بگم اینه که، تا وقتی که ما مردم، که در هر موقعیتی و در برخورد با هر مشکلی، اعم از شخصی و اجتماعی، بنا بر عادت تاریخی، پای دولت هامون رو –فارغ از گرایش سیاسی شون– بکشیم وسط و همه تقصیرها رو بندازیم گردن حکومت و حاضر نباشیم از ثوابی شخصی، برای بهبود وضع جامعه ی درد کشیده مون بگذریم، هرگز نباید توقع پیشرفت و ترقی رو داشته باشیم.
به یاد داشته باشیم که اون پولی رو که
شما برای کسب ثواب شخصی صرف عمل حج و ولیمه های بعدش می کنید ، می تونه تن لخت کودک یتیم یا فقیری که توی این سرمای کشنده ی زمستون، سر چهارراه نزدیک خونه تون، داره جوراب میفروشه یا واکس میزنه رو بپشونه. این پول میتونه یه بیوه زنی، که برای تامین هزینه بچه های یتیمش -برای اینکه اونا پیش دوستاشون سرشکسته نباشند- تن به هر کاری، از رختشویی و کلفتی گرفته تا …. میده رو کمکی باشه ، تا اون زن بد بخت هم به یاد بیاره ، که این چیزی که اسمش رو زندگی میذاریم، تنها و تنها برای شکنجه شدن نیست.
حاج آقا و حاجیه خانوم محترم! حج تون قبول، اما اینو یادتون باشه، که اون بچه ی یتیم ژنده پوش که از سوز سرما سیاه شده، اون طفل سرطانی با بدن تکیده
ونحیف، که سخت نیازمند داروست ، اون دختر دم بخت ِفقیر اما آبرومند که نیاز مند جهیزیه است و هزاران هزار نیازمند گوشه و کنار شهرتون، بیشتر از سنگ های های کعبه و مسجد الحرام، نیاز به نوازش دستای شما داشتند.

پ.ن- بی اختیار یاد شعر مشهور حکیم فرزانه شیخ بهایی افتادم که همه ی اونچه رو که من با این بیان نارسا قصد داشتم بگم با چند بیت، به شیوا ترین شکل بیان کرده:

همه روزه، روزه بودن، همه شب نماز کردن

همه ساله حج نمودن، سفر حجاز کردن

شب جمعه ها نخفتن٬ به خدای راز گفتن

ز وجود بی نیازش طلب نیاز کردن

به مساجد و معابد همه اعتکاف کردن

ز مناهی و ملاهی، همه احتراز کردن

ز مدینه تا به کعبه، سر و پا برهنه رفتن

دو لب از برای لبیک به وظیفه باز کردن

به خدا که هیچ یک را، ثمر آنقدر نباشد

که به روی نا امیدی، در بسته باز کردن

Advertisements
Published in: on ژانویه 17, 2008 at 7:58 ب.ظ.  Comments (5)  
Tags: , ,

The URI to TrackBack this entry is: https://aaryoo.wordpress.com/2008/01/17/haji/trackback/

RSS feed for comments on this post.

5 دیدگاهبیان دیدگاه

  1. احسنت… آفرین!

  2. ارادت داریم فرید جان . ممنون که توجه شما رو جلب کرد :)

  3. سلام سردار , عالی بود عالـــــــــــــــی ( ratzel )

  4. از سركوب فرهنگی سیاسی گسترده ، در داخل كشور و گستاخي سیاسی در عرصه بین‌المللي ، ميتوان به عنوان محورهای اصلی برنامه‌ی جمهوري اسلامي نام برد . افزون بر اينها حكومتگران در ايران به خیال خود تصور می‌كردند بعد از اجرای این محورها ميتوانند صداي آزادي خواهي مردم ستم ديدهء ايران را خاموش كنند .آنها در سطوح مختلف فرصت خدمت‌گزاری به مردم و اداره كشور را از دست داده اند ، مهم‌ترین دستاورد جمهوري اسلامی انزواي كشور در صحنهء بين المللي و نهادينه كردن بيسابقه استبداد در ايران بوده است .آنها مردم ايران را كه اساساً به عنوان ملتي زنده و رو به پيشرفت در جهان مطرح بود ، تبديل كرده اند به آدمهايي افسرده ، نا اميد و ..البته مردم آزاديخواه به شدت از حكومت متنفر و ناراضي اند . جامعه بين المللي نيز با حكومت ديكتاتوري آخوندها مشكلاتي جدي دارد . لذا جمهوري اسلامي بسيار متزلزل شده و هر لحظه امكان فرو ريختن پايه هاي پوسيده اش وجود دارد .ملايان حاكم بر ايران تصور می‌كردند می‌توانند با یك سركوب وحشيانه، ريشه هاي حق طلبي و آزاديخواهي ايرانيان را خشك كنند و با كشتارهاي خونين ، زمینه‌ی ادامه حيات ارتجاعي حكومتشان را فراهم كنند.با سر كار آوردن احمدي نژاد ، البته گام هايي برداشتند اما ايستادگي اقشار مختلف مردم ايران ، از كارگران دهقانان دانشجويان زنان معلمان و .. ملايان را در رسيدن به اهداف پليدشان ناكام گذارده است .علي خامنه اي رهبر ملايان ، علاوه بر انديشهء انسانهاي آزاديخواه و سكولار ، از پا گرفتن جريان موسوم به مردمسالاري ديني(دوم خرداد) نيز به شدت وحشت دارد ، به همین دلیل است كه اصل مساله انتخابات مجلس هشتم، نظارت عناصر ارتجاعي بر آن ، بي عدالتي ، و حضور افراد بيخطر براي ديكتاتوري وي ، بسیار مهم است.وحشت خامنه اي از جريان خاتمي(دوم خردادي ها) ، در مورد انتخابات به این دلیل است كه مبادا افرادی با گرایش به سلطه‌پذیری ، احساس ضعف در برابر قدرت‌ مطلق وي و منفعل در مقابل هوچی‌گری‌های بین‌المللی عواملش ، به مجلس راه پيدا نكنند !البته لازيم است اينجا روشن كنم كه به نظر من مرمسالاري ديني چاره اي براي رنج هاي ملت ايران نيست .اكنون بعد از گذشت 28 سال از انقلاب ، تنفر مردم به رژيم آخوندي بسیارشدت يافته و قوی است و همه این‌ها به دلیل استبداد و توحش حكومت فاسد ملايان نسبت به مردم رنج كشيده ايران است.سال 2008 ، سال تغيير رژيم است . مردم بايد با توصل به هر وسيله اي ، حكومت آخوندي را به زير بكشند و يك ” نظام دموكراتيك سكولار ليبراليستي از نوع پارلماني را جايگزين آن كنند .

    روزبه جان! No Spamming please

  5. آریو، کاش میشد این پیشنهاد شما همه گیر بشه.
    مطمئن نیستم چقدر سالیانه در کشور ما خرج سفر حج میشه اما بدون شک این مبلغ به اندازه‌ای هست که بخشی از مشکلات هزاران نفر نیازمند رو حل کنه. (البته یه خوبی‌ دیگه هم داشت این پیشنهادت و اونم اینه که از افزایش حاج خانم‌ها و حاج آقا‌ها جلوگیری میشد که خودش خیلی‌ به نفع آینده ایرانه!)


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: