درباره ی آتشکده های ایران چه میدانیم ؟ مقصر کیست ؟

1- بسیاری از کشور ها و ملل جهان که در طول تاریخ خود متاع چندانی برای عرضه و معرفی نداشته اند ، امروزه و در عصر به حاشیه رانده شدن قابلیت های سخت افزاری و ارزش یافتن فرهنگ و توانمندی های نرم افزاری ، میکوشند تا از داشته های فرهنگی سایر ملل جهان به هر شکل ممکن بهره جویند و افتخار و اعتباری بیش ار پیش بیاندوزند . شاید شاخص ترین نمونه ی استفاده ی بهینه از این راهبرد را بتوان در عملکرد کشور عزیز همسایه ی مان ترکیه به نظاره نشست آنجا که از بنا های برجای مانده از عصر تعلق خاک شان به امپراتوری رم به عنوان افتخارات کشور ترک ها نام میبرد و یا در جایی دیگر شاعری را که حتا یک شعر به زبان ترکی نسروده است را شاعری ترک مینامد .( دوستان توجه داشته باشند که این ، یک قضاوت اخلاقی درباره ی ترکیه نیست بلکه روایت گونه ای است از یک کنش مدیریتی ِدرست ، که الزامن میتواند همیشه بر حق نباشد ).

2- ایران سرزمینی است با قدمت هفت هزار ساله که تنها کمتر از هزار و چهارسد سال آن را عصر سلطه و نفوذ اسلام در بر میگیرد . متاسفانه رویکرد غالب در کشور ما طی سالیان اخیر این بوده است که اگر به انچه که اسلامی نیست و یا به نحوی وابستگی و پیوستگی – هر چند جزیی – با اسلام ندارد ، بها داده شود ، به معنای به چالش طلبیدن اسلام به عنوان پارادایم غالب ایران در عصر کنونی خواهد بود . از همین رو تمام آنچه که به پیش از هزار و چهارسد سال پیش متعلق بوده است بی توجهی معنا داری روا داشته شده است .

3- فرهنگ ماهیتی سیال دارد و هماره از حوزه پرفشار به سوی مکانهای کم فشار درجریان است . فرهنگ غربی با توجه به پیشرفت تگنولوژیکش ، همچنین با عنایت به تبلیغات رسانه ای گسترده ی پیرامونی اش ، در غیاب فرهنگ ایرانی – که به عمد در محاق رفته است – و در حضور برخی ناتوانی ها و سوء مدیریت ها در ارائه و پیاده سازی فرهنگ اسلامی ، فرصت را مغتنم شمرده و تازش گسترده و دامنه داری را به کشورباستانی ما آغازیده است . به عنوان نمود آشکار این روند میتوان به فراگیری خرده فرهنگ جشن ولنتاین در میان جوانان ایرانی و بیگانگی و نا آکاهی غالب آنان با همسنگ ایرانی آن یعنی همان آیین سپندار مذگان اشاره داشت .

آتشکده نیاسر

4- آتشکده ها پرستشگاه های نیاکان ما در ایران باستان بوده اند . قدمت آتشکده ها به زمانی بسیار دور تر از عصر زرتشت باز میگردد . آتشکده ها نخستین بار در دوران فراگیری آیین مهر پرستی – میتراییسم – در سرزمین ما بنا گشته و مورد توجه قرار گرفتند . از جمله مستندات این مدعا میتوان به نام دیگر آتشکده در آیین زرتشت اشاره داشت ؛ در ِمهر .
آتشکده های بسیاری در ایران بزرگ وجود داشته اند که همچنان تعداد بسیاری از آنها در ایران و پاره های جدا افتاده ی ایران فرهنگی به چشم میخورد که از مهم ترین آنها میتوان به آتشکده آذر گشسب در آذر آبادگان باختری ، آتشکده آذر برزین مهر در نیشابور و آتشکده کاریان در جنوب شیراز اشاره داشت .
پس از هجوم اعراب به ایران در عصر عمربن الخطاب ، طبیعتن با تمام نماد ها و نمود هایی که میتوانست ایرانی را به خود آورد که ایرانی است ، جدال افتاد و اتشکده ها نیز از این قاعده کلی مستثنا نبودند . این بنا های تاریخی ، هم به جهت قابلیت بازآفرینی اعتماد به نفس از هم گسیخته ی ایرانیان و هم به دلیل کفر آمیز انگاشته شدن شان از سوی اعراب ، آماج تخریب و تهاجم قرار گرفتند تا جایی که از بسیاری از آنان هم اکنون جز ویرانه ای بر جای نیست . لازم به گفتن نیست که بسیاری از آتشکده هایی که هم اینک بر جای اند و استوار ، بعد ها و پس از سالها ویرانی دوباره بر پا داشته شده اند .

شوربختانه ، ما ایرانیان به ویژه جوانان ، به طرز بیمار گونه ای عادت کرده ایم تمام ایرادات و کاستی های ناشی از کم کاری خود را حتا ، بر دوش دولت ها و حکومت ها بیاندازیم . نا آگاهی مفرط و دردناک جوانان ایرانی از پیشینه غنی و چندین هزار ساله ی فرهنگی خود نیز ازهمین دست مشکلات است که به راختی قابلیت افتادن بر دوش حکومت را داراست . اما آیا برای یک بار هم شده که از خود صادقانه بپرسیم که گیرم که از سوی دولت کوچکترین اقدامی برای بازشناسی آن دسته از داشته های فرهنگی مان که اسلامی نیست صورت نگرفته است ، آیا ما خود نیز نمیتوانستیم در این راه قدمی برداریم؟ آیا با وجود دریایی از اطلاعات مفید درجهان مجازی اینترنت ، برای برای نا آکاهی ما عذری پذیرفته است ؟ من که گمان نمیکنم

پی نوشت – برای آشنایی هر چند مختصر پیرامون آتشکده های ایران از این لینک بسیار مفید دیدن کنید . برای اطلاعات گسترده تر میتوانید به منابع موجود در پایان نوشته سر بزنید .

Advertisements

The URI to TrackBack this entry is: https://aaryoo.wordpress.com/2008/02/24/iranian-culture-fire-temples-and-the-youth/trackback/

RSS feed for comments on this post.

14 دیدگاهبیان دیدگاه

 1. سلام سردار باز هم از این پست ها بذار ممنون ….

  سلام آرسین عزیز . خوبی رفیق ؟ به روی چشم داداش . اگه مشکلاتم اجازه بده چشم . بدبختانه خیلی مشغله دارم این چند وقته . منهتا چون شما میفرمایید همه تلاشم رو میکنم .ارادت ما نیز که همچنان باقی است :)

 2. خیلی عالی بود،
  Shame On Arab For Doing This To Iran & Iranian.
  عرب ها خیلی با ایرانی ها بد هستند اما نمی دونم، دلیلش چیه، احتمالاً که نه خیلی ممکنه که ما خودمون کاری کرده باشیم در گذشته.
  پست جالبی بود.

  در مورد جالب بودنش که شما لطف دارید دوست عزیز . اما در مورئ خصومت و نگاه منفی عرب ها به ایرانی شاید بشه مهم ترین عامل رو مذهب دونست چرا که غالب عرب ها سنی هستند و شیعیان را رافضی و بدعت گذار در دین اسلام ( در واقع دین خودشون ) میدونند . پس نباید توقع داشت عاشق ما باشند :))

 3. شما عرب های …. رو با ایرانی ها مقایسه میکنید
  اینه دلیل عقب موندگی ایران و ایرانی البته از زمان ظهور اسلام غیر واقعی اینجور شده که ما خودمون و با اعراب ……. مقایسه کنیم

  دوست عزیز خیلی ممنونم از اینکه تشریف آوردید به این سرای حقیر ما و کامنت هم گذاشتید اما لطف بفرمایید و توی کامنتتون از الفاظی استفاده نکنید که مجبور به تعدیل کامنت بشم . درک میفرمایید که رفیق ؟ با سپاس :)

 4. سلام آریو جان. او قسمت سیالیت رو خیلی خوب توضیح دادی. تا حالا به پیشرفت تکنولوژیک و جریان یافتن به سمت جوامع دیگر از این دید نگاه نکرده بودم.

  راستی جسارتا شما همون آریو برزن نیستید؟ شرمنده بی ربط سوال می کنما :)

  سلام به فتحی عزیز :) خوبید قربان ؟ منور کردید این کلبه درویشی ما رو .در مورد اون تشبیه هم خیلی ممنون . نظر لطف شماست . ما مخلص شماییم فتحی جان . ارادت تقدیم میشود

 5. درود
  دوست گرامی مطلب جالب و زیبایی بود. اینو هم به گم که ما تاریخ‌مون مربوط به همین سی سال اخیره نه بیشتر.
  دولت هم مثل ابتدای ورود اسلام با تمام تاریخ و… برخورد شده
  امیدوارم همیشه شاد باشید.

  لطف دارید رفیق . چی بگم ؟ ممنون که کامنت گذاشتید . امیدوارم قابل باشم و باز هم سر بزنید . :)

 6. خیلی با حال بود
  تو سایت ما هم بیا
  و نظر بده

  سلام زاقول جان . مرسی که به کلبه درویشی ما سر زدی :)

 7. شنیدم که چون قوی زیبا بمیرد
  فریبنده زاد و فریبا بمیرد
  شب مرگ تنها نشیند به موجی
  رود گوشه ای دور و تنها بمیرد
  در آن گوشه چندان غزل خواند آن شب
  که خود در میان غزل ها بمیرد
  گروهی بر آنند که این مرغ شیدا
  کجا عاشقی کرد ٬ آنجا بمیرد
  شب مرگ از بیم آ نجا شتابد
  که از مرگ غافل شود تا بمیرد
  من این نکته گیرم که باور نکردم
  ندیدم که قویی به صحرا بمیرد
  چو روزی ز آغوش دریا بر آمد
  شبی هم در آغوش دریا بمیرد
  تو دریای من بودی آغوش وا کن
  که می خواهد این قوی زیبا بمیرد

  مرسی دوست عزیز برای این شعر زیبا :)

 8. شرمنده نکنید آریو جان. چرا زودتر آشنایی ندادید. ای کاش زودتر می فهمیدم که شما کدام عزیز هستید. اجازه هست شما را به لینک های وبلاگم اضافه کنم؟

  ما مخلص شماییم فتحی جان . خواهش میکنم رفیق .باعث افتخار منه :)

 9. سلام دوست عزیز
  از موضوع خوبی بود ممنون.

  سلام دوست من . لطف دارید شما . ارادت :)

 10. این موضوعات جالبن به شرطی که دنباله دار باشه . عکس دومت هم خیلی قشنگ بود .

  بله دوست من . باهاتون کاملن موافقم . اگر پیوسته صحبت نشه از این مطالب با توجه به محدود بودن مخاطب وبلاگها اثر ی نخواهد داشت . عکس دوم هم مربوط مبشه به آتشکده نیاسر در نزدیکی کاشان . ارادت :)

 11. با درود به شما و یارانتان
  بسیار زیبا و سنجیده بود و من بسیار استفاده بردم
  امیدوارم بتوانیم (خود ما)ایران از دست رفته رو دوباره
  از دست اعراب کنونی و دین و ایین اصل خود را پس بگیریم.
  به امید اهورا مزدا
  با تشکر….

  سپاس دوست من :)

 12. […] در یادداشتی در مورد شناخت آتشکده های ایران زمین یادآور شده بودم که این باری است بر دوش یکایک جوانان […]

 13. سلام من با حرفای شما و اینکه عیب از خود ها است و غرب گرا شد ایم کاملاً موافقم و به نظرم مقاله خوبی بود.اما یه نکته میخواستم اضافه کنم که زمان در گذر است و علم بشر در حال تکامل . ما باید باید به حفظ گذشتمون و استفاده از آن بپردازیم و در هیچ صورتی و هیچ شرایطی اونا را انکار نکنیم،اما نباید این باعث بشه که ما هیچ حرف حق دیگه ای را نپذیریم و یه پیله دور خودمون بتنیم و اینطور که توی آخرین کامنت نوشتند امید داشته باشیم که به آئین اصیل خودمون با تمامی نواقصش بازگردیم و یه عقب کرد داشته باشیم.

  موافقم شیرین جان. فرمایش شما کاملن درسته :)

 14. تامسجدواين مناره ويران نشود اين كارقلندري به سامان نرسد


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: