به احـترام مـردی که رویـایـی داشت : مارتـیـن لـوتـر کـینگ ( 1929 – 1968 )

martin luther king

برای مارتین لوتر کینگ ، همیشه و از سالهای نوجوانی – که برای بار نخست با ایشان و افکارشان آشنا شدم – احترام و ارزش قائل بودم از همین رو تصمیم داشتم ، حال که این رسانه ی کوچک – گاه نوشته های آریوبرزن – را در اختیار دارم ، درباره اش چیزی بنویسم و ادای دینی نمایم به روح بزرگش . اما راستش را بخواهید با کمی جستجو دریافتم که درباره زندگی ، شخصیت و فعالیتهای اجتماعی – مدنی دکتر کینگ ، به زبان فارسی بسیار نوشته شده است و منابع بسیاری نیز در این ارتباط در دست است و نوشتن دوباره ی آنچه دیگران نوشته اند- بیوگرافی و وقایع نگاری زندگی – را صلاح ندانستم ، پس تصمیمی دیگر گرفتم : بر آن شدم تا تعدادی از فراز ها و جملات مشهور این کنشگر نام آور حقوق مدنی و مبارزه با نژاد پرستی را برای شما خواننده ی گرامی نقل نمایم تا هم سخن ِدوباره نگفته باشم و هم حرفی تازه تر در فضای وبلاگستان پارسی زده باشم . آنچه در پی می آید ، برگردانِ فارسی برخی از فراز های مشهوری است که دکتر مارتین لوتر کینگ در طول زندگی کوتاه خویش بر زبان رانده است :

امروز دیگر انتخاب ما از میان خشونت و عدم خشونت نیست ؛ امروز یا باید عدم خشونت را برگزینیم یا نیستی را .
عدم خشونت یک سلاح پرتوان و منصف است . سلاحی یگانه و منحصر به فرد در طول تاریخ ؛ سلاحی که می برد ولی مجروح نمیکند. عدم خشونت سلاحی است که به حمل کننده اش شرافت می بخشد و شمشیری است که شفا میدهد .
سیاه بودن در آمریکا یعنی تلاش برای لبخند زدن وقتی که میخواهی بگریی . یعنی تلاش برای حفظ زندگی جسمانی در حالی که از نظر روانی مرده ای . یعنی رنج تماشای رشد و نمو فرزندانت در حالی که ابرهای پستی و فرودستی را در آسمان ذهن شان می بینی … یعنی اینکه بگذاری پاهایت را ببرند،آنگاه تحقیرت کنند چرا که افلیجی ! martin luther kings gravestone قانون قدیمی چشم در برابر چشم ، همه را در نهایت نابینا خواهد کرد .
شورش ، لایه زیرین سخن انسانی است که صدایش را نمیشنوند .
امنیتی که ما مدعی هستیم در ماجراجویی های خارج از خانه به دنبال آنیم ، در شهر های رو به زوالمان آنرا از دست خواهیم داد .
کمونیسم هرگز با بمب هسته ای تسلیم نخواهد شد . بهترین دفاع ما در برابر کمونیسم چیزی نیست جز اتخاذ رویکردی تهاجمی با هدف عدالت و نیکوکاری … ما باید … تلاش کنیم تا زمینه های فقز ، بی عدالتی و تبعیض نژادی را از بین ببریم .
من رویایی دارم ؛ روزی که مردم این سرزمین برخواهند خواست و روح عقایدشان را بازخواهند آفرید : ما این حقایق بدیهی را حفظ خواهیم کرد ؛ انسانها همه برابر آفریده شده اند .
من میخواهم برادر یک انسان سفید پوست باشم ، نه برادر خوانده اش .
ارزشهای اخلاقی اعتبار خود را از دست داده اند . برای انسان مدرن ، درست مطلق و غلط مطلق آن چیزی است که اکثریت جامعه انجام میدهد .
حداکثر توان یک انسان آن جایی نیست که او در موقعیت های راحتی و آسودگی قرار دارد ؛ بلکه زمانی است که او در موقعیت مبارزه و مجادله قرار دارد.
برای اینکه در برابر خداوند و وجدان خود رو سفید باشد ، یک انسان درستکار چاره ای ندارد جز اینکه از همکاری با سیستم شیطانی دست بردارد .
آزادی هرگز داوطلبانه از سوی حاکم مسلط یه شما داده نخواهد شد .
بهترین راهکار برای حل هر مشکلی ، از بین بردن علل پیدایش آن است .
هیچ چیز در دنیا از این دو خطرناک تر نیست : نادانی صمیمانه و وظیفه شناسی احمقانه .
بی عدالتی در هر جایی ، تهدیدی است برای عدالت ، در جای های دیگر .
من رویایی دارم ؛ روزی که بر تپه های سرخ جورجیا ، فرزندان بردگان سایق و فرزندان برده داران سابق ، قادر خواهند بود در کنار هم ، برادرانه ، بنشینند . … من رویایی دارم ، روزی که چهار فرزند کوچکم ، در جامعه ای زندگی نمایند که بر مبنای رنگ پوستشان مورد قضاوت قرار نگیرند ، بلکه ملاک سنجش آنها ماهیت شخصیت شان باشد .

منبع جملات : مایکروسافت انکارتا – پری میم

Advertisements

The URI to TrackBack this entry is: https://aaryoo.wordpress.com/2008/04/07/tribute-to-martin-luther-king/trackback/

RSS feed for comments on this post.

16 دیدگاهبیان دیدگاه

 1. این جمله‌ها واقعا زیبا و خواندنی هستند.

  موافقم دوست من . جمله های نغزی هستند بیشترشون :)

 2. این جمله اش خیلی برام جالب بود : » هیچ چیز در دنیا از این دو خطرناک تر نیست : نادانی صمیمانه و وظیفه شناسی احمقانه » ….
  از آخر هم سیاه ها تا حدودی به رویاهایشان رسیدند .

  بله دوست من . جمله زیبای است . باهاتون موافقم :)

 3. روحش شاد.

  :) قدم رنجه کردی گجموی عزیز.ارادت

 4. جملات زیبایی بود.(:

  موافقم . ممنون که به لینجا سر میزنی دوست من . ارادت :)

 5. سلام . . .

  چطوری رفیق؟

  کم پیدایی…

  راستی من یه فروم زدم می خواستم خواهش کنم که منت بذاری بیای عضو شی!!!!تا اگه شد یه بحثکی را بندازیم .در ضمن از نظرات هم استقبال میشه.

  ╗ منتظرتم ╣

  سلام رفیق . حقیقتش فکر نمیکنم وقت عضویت توی فروم و حضور فعال در اون رو داشته باشم دوست من . میدونی که ،مشغله زندگی اجازه نمیده اما با اینهمه از دعوتت بی نهایت سپاسگزارم :)

 6. http://www.bikarestan.parsboard.com

 7. جمله ها آموزنده اند بسیار!

  بله . کاملن موافقم با فرمایبشتون خانوم . جمله های زیبا و عمیقی بودند

 8. روحش شاد خدابیامرز چارلتون هستون هم برای این مرحوم زحمت بسیار کشید.

  جدن ؟! نمیدونستم . لینک میدی ؟

 9. با سلام ….

  خبری بسیار بسیار مهم در سایت قرار گرفته است.لطفاً نگاهی بیاندازید!

  با تشکر ……

  چشم عزیز :)

 10. با درود به شما دوست وب نویس،

  من در وب نوشت «رقص بر بام پریشانی» به عنوان وب نویس میهمان می نویسم.

  در صورت تمایل می توانید با گذاشتن پیوند «رقص بر بام پریشانی» در فهرست پیوندهای ثابت خود، از این وب نوشت حمایت کنید. سپس مرا از این کار با خبر کنید. در این صورت پیوند وب نوشت شما در فهرست حامیان «رقص بر بام پریشانی» قرار خواهد گرفت.

  نشانی «رقص بر بام پریشانی»:
  http://dowr.wordpress.com

  لینک شما رو اضافه کردم دوست من :)

 11. سلام آقای آریوبرزن
  آخرش معلوم شد مارتین لوتر کینگ رو چه کسی کشت؟ یا کندی رو؟
  چرا کسی در المپیک آتلانتا اینهمه جنایات آمریکا در هیروشیما و ناکازاکی،ویتنام،شیلی،کودتای 28 مرداد،……….به رخ عمو سام نکشید؟ به این فکر کردید؟ نقش رسانه در هوچی گری بر ضد چین یادتون نره.
  جالبه آمریکا همه جا شعار سکولاریزم میده بعد خودش یک روحانی سیاستمدار ساخته (دالایی لاما) و اونو کرده پیراهن عثمان مقابل چین.

  سلام صالح جان
  کسی به نام جیمز ارل ری ایشون رو به قتل رسوند . کندی رو هم یکی از اعضای نیروی دریایی آمریکا ( که کمونیست بود ) با نام لی هاروی آزوالد به قتل رسوند .
  در مورد جنایتهایی که آمریکا در حق ملل دیگه کرد که من ذره ای تردید ندارم اما این رو هم باید قبول کرد که فرق هست بین جنایت در حق ملل دیگر با جنایت در حق ملت خود . اینطور نیست ؟
  در ضمن کی گفته آمریکا با مذهب در ستیز ه ؟ اتفاقن آمریکا کشور بسیار مذهبی ه و از این نظر ها با اروپا به شدت متفاوته . به مواضع دولت آمریکا درباره مسائلی جون تکثیر ژنتیکی و ازدواج همجنس گرایان دقت نکرده اید ؟ چیز هایی که در اروپا تبدیل به قانون میشود در امریکا جرم سنگینی دارد .
  ارادتمند
  آریوبرزن

 12. عزیزم سکولاریزم به معنای جدایی دین از سیاست است نه ستیز با مذهب مثل آتئیست ها. دولت ایالات متحده یک دولت کاملا سکولار محسوب میشه و یکی از سیاست های ثابت کاخ سفید گسترش سکولاریسم است.
  دولت ایالات متحده با به کشتن دادن اتباع خود در عراق کم بلا به سر مردم آمریکا میاره؟ یا وضع اقتصاد فعلی آمریکا ؟(یا کشته و معلول شدن صدها هزار آمریکایی در جنگ کذایی ویتنام؟)
  آیا آمریکا نمیتونست به جای هزینه سنگین برای تسلط بر انرژی خاورمیانه به طور جدی و موثر دنبال انرژی های نو میرفت؟
  از کجا میدونی حادثه میدان تیان آن من که گفته میشه 20 دانشجو درش کشته شدند واقعا به اون شکلی که رسانه های غربی میگند باشه؟
  در ضمن اگه یه تحقیقی راجع به بلایی که اف بی آی برسر فرقه داوودیه و جدایی طلبان تگزاس آورد بکنی بد نیست. شورش ها و سیاهان در دهه 70 یادت هست؟ببین رفرنس ها به زبان اصلی پیدا میشه؟

  در مورد اینکه دولت آمریکا داره خیلی بلا سر مردمش در میاره زیاد باهاتون موافق نیستم چرا که از این بلا ها تقریبن تمام دولت ها سر مردمشو میارن با این تفاوت که وضعیت اقتصادی مردم آمریکا ( رفاه عمومی ) به مراتب از بسیاری کشور ها بالاتره .
  اما در مورد انرژی ها نو حقیقت این ه که اونها دارند تحقیقاتشون رو در این زمینه میکنند اما تا وقتی که منابع نفتی هست اونها دست نخواهند کشید چرا که اگر دست بکشیند چین و روسیه و انگلیس و بقیه جای اونها رو میگیرن . شک نکن که سودی که دولت و ملت آمریکا از حضور در عراق و افعغانستان میرند به مراتب بیش از زیانشه .
  در مورد تیان آن من من تا حدودی مطالعه کرده ام و حقیقتش ذهنیت منفی من رو نسبت به دولت چین تایید کرد . اگر چه ادعا نمیکنم که اون منابع به تایید دولت چین برسه . به هر حال تاریخه دیگه ؛ میدونی که ؛ همیشه دو روایت کاملن متضاد داره که واقعن و همیشه هیچ کدومشون کاملن صادق نیستند و بهره ای از دروغ و راستی رو با هم دارند .
  ارادتمند :)

 13. سلام
  دوست عزيز . از اينكه ميبينم در ميان اپوزوسيون فردي با حوصله و سعه صدر و اهل مطالعه و ادب مثل شما هست خيلي خوشحالم.
  فكر كنم شما بايد اينگليسيت خيلي از من بهتر باشه.(مال من كه افتضاحه) حتما به منابع دسته اول و اورجينال دسترسي داري.
  در مورد قتل كندي خودت بهتر ميدوني كه كه يكي از معماهاي پيچيده تاريح آمريكاست كه چندين فيلم و كتاب و صدها مقاله راجع به اون تهيه و نوشته شده .
  در مورد مارتين لوتر كينگ :James Earl Ray كه نام بردي ثابت شد كه چندين سال بيگناه در زندان تحمل حبس ميكرده.
  در سال 99 كسه ديگري به نام Loyd Jowers به قتل لوتر كينگ محكوم شد كه خود او هيچ وقت به قتل كينگ اعتراف نكرد و معتقد بود افسر پليسي به نام Earl Clark مسئول قتل مارتين لوتر كينگ بوده است. البته جاورز هم در زندان فوت ميكنه.جالبه دادگاه توطئه سوء قصد را محصول کار «سازمانهای دولتی» (Governmental Agencies) دانست. به اين نكته توجه كن توطئه سازمانهاي دولتي.
  براي كسب اطلاعات بيشتر به اين لينك در سايت جناب آقاي شهير شهيد ثالث مراجعه فرماييد كه لينكهاي اصلي نيز در آن موجود است.
  http://www.shahirblog.com/detail.asp?id=355

  در مورد اينكه گفتي «مردم» آمريكا از جنگهاي فعلي سود ميبرند.
  دوست عزيز بوش در آغاز جنگ عراق به ملتش چه گفت؟ به سازمان ملل چه گفت؟ اگه حضور ذهن داشته باشي جنگ به بهانه توليد دوباره سلاحهاي شيميايي توسط رژيم بعث و تلاش صدام براي خريد اورانيوم غني شده و نقض قطعنامه شوراي امنيت در اين زمينه ها بود. بعد از جنگ تا حالا ،ردي از سلاحهاي شيميايي و اتمي و نشانه اي از نقض قطعنامه شوراي امنيت در عراق ديده نشد و ثابت شد كالين پاول در جلسه توجيحي به اعضاي دائم شوراي امنيت دروغ گفته. عزيزم حمله به عراق به خاطر منافع معدود غولهاي نفتي و كمپانيهاي اسلحه سازي بوده كه سهامدارانش خاندان بوش و چني و نو محافظه كاران و آي پك و… هستند . نه ملت آمريكا. وضع فعلي اقتصاد آمريكا رو ببين . بالاي دويست هزار خانوار منازلشون توسط بانكها توقيف شده.
  اگر شما ميفرماييد كه عموم مردم آمريكا از اين جنگ سود بردند چرا در انتخابات كنگره و سنا مخالفين جنگ عراق راي آوردند؟ چرا الان در انتخابات رياست جمهوري اقبال عمومي با باراك اوباما هست؟ چرا جنبش مادران ضد جنگ به رهبري سيندي شيهان اينقدر طرفدار دارد؟
  شما ميفرماييد جنگ ويتنام به نفع مردم آمريكا بود؟ اونهمه تظاهرات برضد جنگ ويتنام و درگيريهاي خوشنت بار مردم با پليس آمريكا يادتون هست؟ يكي از افتخارات بيل كلينتون ميدوني چي بود؟
  شركت در راهپيمايي هاي ضد جنگ ويتنام و بازداشت توسط پليس.

  سلام
  ای آقا :)) اپوزیسیون کجاییم ما که خودمون خبر نداریم ؟ :))
  ایشالا در اولین فرصت میام کامنتتون رو پاسخ میدم . چون ماشالا خیلی طولانی ه و جوابش کلی طول میکشه . فقط اینو نوشتم که بدونی دیدیم و خوندومش داداش :)
  مرسی که به سرای خقیر ما سر میزنی . امیدوارم ادامه بدی به اینکار که این تنها در صورتی میسره که ما لایق باشیم ؟
  یا حق :)

 14. سلام ژنرال
  منم تعجب کردم. معمولا بین اپوزوسیون ،آدم های اهل تواضع و گوش دادن به حرف مخالف و حذف نکردن صدا و نظر مخالف من ندیدم یا کم دیدم. برای خودم هم عجیب بود!
  در ضمن شما محبت دارید و سالاری:))

  :)) ای بابا .
  در ضمن …ژنرال نه ، سردار ( فارسی را پاس بدار صالح جان یه خصوص وقتی در حال کامنت گذاری در گاهنوشته های آریوبرزن هستی ) ;)

 15. چشم سردار آریو برزن عزیز.
  http://shahirblog.com/detail.asp?id=373
  http://money.cnn.com/2008/04/23/news/companies/wmt_rice.ap/index.htm
  اینم خبر جیره بندی برنج در آمریکا. ملاحضه. کن مردم آمریکا از جنگ عراق سودی نبردند.

  آفرین پسر خوب که حرف گوش میدی :)) وقتی سردار هست چرا ژنرال ؟ در ضمن ممنون برای لینک های کمکی به خصوص دومی .
  ارادت
  آریوبرزن

 16. ممنون.


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: