کهنسال ترین درختان جهان و بی مسئولیتی ما!

درخت ها برایم همیشه عزیز و مورد احترام بوده اند. امروز به طور ناگهانی به این فکر افتادم که درباره ی دیرسال ترین درخت های جهان با کمک حضرت گوگل! اندکی کسب اطلاعات کنم. مشغول جستحو در اینترنت شدم و طبق عادت سری هم به دانشنامه ی ویکی پدیا زدم.

همانگونه که می بینید، در این دانشنامه لیستی از دیرسال ترین درخت های جهان منتشر شده است که البته نباید تردید کرد که اینها بی گمان پیرترین درخت ها نیستند بلکه میتوان چنین گفت که اینان کهن سال ترین درخت هایی هستند که توسط بشر به ثبت رسیده اند و چه بسا درختانی که از نمونه های ذکر شده در این لیست کهنسال تر باشند اما به دلایل گوناگون، اطلاعاتی در مورد عمرشان در دست نباشد و یا حتا کشف نشده باشند.

همانگونه که میبینید، طبق معمولِ همیشه که هر جا بویی از تاریخ و قدمت بوده است، نامی هم از دیار کهن ما، نازنین ایران آمده است، در این لیست نیز، و در جایگاه پنجمین آن، درخت بِشکوه و دیرسال کشورمان موسوم به سرو ابر کوه یا سرو زرتشت با چهار هزار سال عمر خوش میدرخشد.

در این لیست، جایگاه نخست در اختیار درختی است که در منطقه دارالنا واقع در کشور سوئد قرار دارد و به تازگی دانشمندان دریافته اند که بیش از 9550 سال از عمرش میگذرد و برای آن نام old tjikko برگزیده شده است. نکته جالب داستان اما اینجاست که این درخت کهن سال، تنه ای کهن سال ندارد و تنها بر اساس ریشه ی دیرسال خود در این لیست جای گرفته است و اگر تصویر آن را تماشا بفرمایید تایید خواهید کرد که هرگز درخت کهن سالی نمی نماید.

اما درخت دوم در این لیست، درخت کاجی بوده است در نوادا واقع در ایالات متحده ی آمریکا. این درخت کهن سال و پنج هزار ساله، شوربختانه در سال 1964 میلادی توسط یک کارمند جوان خدمات جنگلبانی در ایالات متحده که از عمر و دیرسالی آن بی اطلاع بود، قطع شد.

سومین درخت در این لیست که به عبارتی پیرترین درخت همچنان زنده ی دنیاست، بازهم از گونه ی کاج ها و باز هم در ایالات متحده و این بار در ایالت کالیفرنیا است. این درخت تکیده اما همچنان زنده که Methuselah نام دارد، هم اکنون بیش از 4839 سال عمر دارد.

Methuselah

چهارمین، پنجمین و ششمین درخت کهنسالی که در این لیست ایستاده اند (که به عبارتی دومین درختان کهنسال و همچنان زنده ی کره زمین اند) ، همگی 4 هزار سال عمر داشته و در کشورهای ایتالیا، ایران و بریتانیا قرار دارند.
درخت ایتالیایی که از خانواده راش هاست و در دامنه ی خاوری کوه مشهور اتنا قرار گرفته است، نام جالب درخت شاه بلوطی یکسد اسبی را یدک می کشد.
درخت بریتانیایی که در شمال منطقه ویلز و در یک روستا واقع شده است از گونه ی سرخسداران بوده و نام عجیب لنجرنیو را برخود دارد. در پای این درخت، گور تعدادی انسان هم دیده میشود که بی تردید این اقدام به تقویت این درخت یاری رسانیده است.

اما درختی که نام آشناترین درخت در این لیست برای ماست، بی گمان درخت مشهور سرو ابرکوه یا سرو زرتشتی است. شوربختانه، همانگونه که ملاحظه میفرمایید، بر خلاف سایر درختان کهنسال جهان که از هر یک چندین عکس و یا دست کم یک عکس در صفحه توضیحاتشان وجود داشت، در صفحه مرتبط با سرو ابرکوه هیچ عکسی وجود ندارد و صفحه ی مربوط به این درخت به شدت از فقر اطلاعات رنج میبرد.

این تاسف، هرچه که به جستجوی خود درباره ی سایر درختان در این لیست ادامه میدهیم، بیشتر و بیشتر بدل به حیرت میشود تا جایی که می بینیم حتا از درخت چهارسد ساله بحرینی موسوم به درخت زندگی نیز عکسی با کیفیت بالا به صفحه مربوطه پیوست شده است اما از سرو چهارهزار ساله ی ابرکوه خیر! اینها واقعیاتی است که کم کاری، بی تفاوتی و بی مسئولیتی ما ایرانیان را به خوبی به نمایش میگذارند.

از بحث های علمی و پژوهشی که بگذریم، آیا هیچ به این اندیشیده ایم که چه بسیارند اکوتوریست هایی که با دیدن چنین تصاویری در اینترنت تصمیم به سفر به گوشه گوشه ی جهان میگیرند و میتوان آنها را با نمایش داشته های طبیعی زیبای کشور به سفر به ایران زمین ترغیب کرد؟
اینها همه در حالی است که از میان درختان کهنسال جهان که شهرت و آوازه ی شان به واسطه ی عمر بلندشان است، تنها درخت سرو ابرکوه واقع در کشور ماست که با 28 متر بلندا، ابهت، زیبایی و شکوه یک درخت کوه پیکر را نیز داراست.

در ریفرنس شماره چهار صفحه کهنسال ترین درخت های جهان که در ارتباط با سرو ابرکوه است نمایی از این درخت قرار داده شده است که از کیفیت رنگ تصویر مشخص است عکس تازه ای نیست.
همچنین در صفحه ویکی پارسی نیز تصویر دیگری از این درخت بِشکوه، زیبا و دیرسال دیده میشود که علاوه بر اینکه از کیفیت بسیار پایین برخوردار است (تنها 68 کیلوبایت) به طرز عجیبی با عکس پیشین به لحاظ فرماسیون درخت و محیط پیرامونی آن متفاوت است که شاید دلیل قرار نگرفتن هیچ یک از این عکس ها در ویکی انگلیسی همین تردید درباره ی اصالت تصاویر باشد.
این در حالی است که در مورد درخت سیزدهم این لیست که یک درخت سدر دو هزار و سد و هفتاد ساله ی ژاپنی است، دو عکس قرار داده شده است که حجم یکی از آنها نزدیک به 8 مگابایت است!

اینها همه که گفتم شاید با این نیت بود که به خود آییم و قدر داشته های خود را بیشتر بدانیم. بیایید اینگونه فرض کنیم آنها که مسئولیت پاسداشت، محافظت و معرفی داشته های فرهنگی مان را برعهده دارند و بابت اینکار کسب درآمد میکنند خواب اند! آیا ما خود نباید در این راه گامی برداریم؟ آیا به صرف اینکه افراد مسئول کم کاری میکنند، از ما سلب مسئولیت میشود؟

پیشتر در یادداشتی در مورد شناخت آتشکده های ایران زمین یادآور شده بودم که این باری است بر دوش یکایک جوانان ایران زمین و هر کس در این راه کوتاهی کند، روزی بابت این اهمال خود انگشت حسرت به دندان خواهد گزید. این بار نیز مجددن یادآور میشوم که بر همه ی ما جوانان ایرانی که برایمان این امکان مهیاست شایسته و بایسته است که از داشته های فرهنگی کشورمان تصویرهای با کیفیت بالا و زیبا تهیه کنیم و به همراه توضیحاتی هرچند اندک، اما درست، به زبان انگلیسی در سایت های بین المللی منتشر نماییم.

تردید نکنید که همین کارهای به ظاهر ساده اثری شگرف در شناسایی داشته های فرهنگی کشورمان در مقیاسی جهانی، همچنین در تغییر ذهنیت منفی شکل گرفته پیرامون ایران خواهد داشت. بیایید به ایران زمین فارغ از تعلقات و عوارض سیاسی اندیشیده و به آن با دیدی فراز اندیش و بلند مدت بنگریم.

پی نوشت- از مصادیق عینی کم کاری و بی مسئولیتی ما ایرانیان در استفاده بهینه از ابزار اینترنت در شناساندن داشته های فرهنگی مان به مردم دیگر کشورها، میتوان به سرو هرزویل در منجیل اشاره کرد که حتا کارشناسان کشورمان برای تعیین دقیق سن این درخت نیز همت نگمارده اند در حالی که بدون ذره ای تردید میتوان ادعا کرد که این درخت از بسیاری از درختان این لیست بلند بالا در ویکی کهنسال تر است. درباره ی این درخت نیز به زودی خواهم نوشت.

Advertisements

The URI to TrackBack this entry is: https://aaryoo.wordpress.com/2008/11/29/worlds-oldest-trees-and-our-irresponsibility/trackback/

RSS feed for comments on this post.

11 دیدگاهبیان دیدگاه

 1. سلام آریو
  من میخوام باهات تبادل لینک کنم
  آمار وبلاگ من بالاست ومعمولا بین 5000 تا 8000 بازدیدکننده دارم
  از طرفی پیج رنک وبلاگ شما 4 هست و قرار گرفتن نام وبلاگم در پیوندهای وبلاگ شما برای وبلاگم مفید است
  اگر پیشنهاد مرا پذیرفتی وبلاگ مرا با نام
  عکس بازیگران ایرانی
  لینک کن
  و بگو با چه نامی لینکت کنم
  بدرود

  درود دوست من
  لینک شما اضافه شد

  ارادتمند
  آریوبرزن

 2. افسوس نه تنها برای شناسایی این درختان هیچ همتی نمی کنیم بلکه به بهانه مبارزه با خرافه پرستی می خواهیم ریشه این کهن یاران را برکنیم

  افسوس :(
  بد فکری هم نیست یک لینک در این باره ته این نوشته اضافه کنم

 3. اتفاقا دارن همه رو قطع می کنن که ملت نرن دخیل نبندن !

  ای بابا ! چی بگم؟ گاهی هیچی نگیم سنگین تره :(

 4. تو اتیوپی یه تخته سنگی هست. به ابعاد حدودا ۲ متر در ۲متر در مثلا ۳ متر. خیلی بزرگ. میگن این یک شهاب سنگ بوده (و مطالعات علمی روش هم این رو نشون میده) که زمان برخوردش میتونسته کلی زمین رو تکون داده باشه.
  هر کس از اونجا رد میشه یک تکه از این سنگ رو با خودش میبره. نگران نباشید فقط ما که نیستیم اتیوپی هم هست!

  بله! متوجه هستم که جمعیت نادان دنیا از دانایان خیلی بیشتره اما این دلیل نمیشه که ما با اون پیشینه درخشان جزو اون دسته دوم نباشیم. ما باید جزو دسته دوم باشیم

 5. مطالب اینجا واقعا خواندنی و ارزشمند است، فقط یک ایراد وجود دارد چون حجم مطالب صفحهء اول زیاد است این صفحه به سختی و دیر بارگذاری می شود و خواندن مطالب قدری مشکل، اگر برای شما مقدور باشد و در تنظیمات وبلاگ تعداد صفحات نخست را دو یا سه پست قرار دهید، دسترسی به متن پستها سریعتر ممکن می شود. ممنونم

  به روی چشم دوست گرامی :)

 6. سلام . اتفاقی بلاگتونو دیدم . و اتفاقی تر این مطلبو . آفرین به شما که اینقدر ارز قادل میشین و تحقیق می کنین . من عید امسال سفری داشتم و این درخت پرشکوه هم دیدم . البته دم غروب بود و عکس خوبی نتونستم ازش بگیرم ولی نکته اسف ناک اینه که باید اخیرا این درخت رو ببینید . نه تنها هیچ محافظتی ازش نمیشه بلکه عده ای احمق ملعون و منفور با اسپری یادگاری می نویسن رو این درخت . من چند تا عکس دارم اگر می خواین ایمیل بزنین تا براتون بفرستم .

  سلام دوست من.
  خیلی خوشحالم از این اتفاقاتی که به طور تصادفی افتادند و ما رو با هم آشنا کردند.
  ممنون میشم اگر عکس هانون رو ببینم.
  البته بیشتر ممنون میشم که اگر وبلاگ دارید اون ها رو در وبلاگ آپ کنید و
  آدرس اون رو بفرستید تا من هم اون عکس ها رو در سایت بالاترین پست کنم.
  البته اگر وبلاگ ندارید هم مهم نیست. همین که برای من بفرستید به نام
  (آیدی) خودتون در وبلاگ خودم منتشرشون میکنم. چون به نظر من مهم اینه که
  این عکس ها در اینترنت منتشر بشه حالا از طریق کی اصلن مهم نیست.
  ارادتمند :)
  آریوبرزن

 7. […] در همین سرای مجازی، یادداشتی را منتشر کردم تحت عنوان کهسنال ترین درختان جهان و بی مسئولیتی ما که به موضوع فقر شدید اطلاعات در مورد داشته های فرهنگی […]

 8. با اجازه لینک عکس ویکی پدیا را برای یکی از دوستان آمریکایی که در مورد درختان کهنسال کالیفرنیا نوشته بود، برداشتم… چون از اینجا برداشتم، خواستم تشکر کنم… مطلب بسیار خوبی بود و به جا…

  اگر دوست داشتی بخوانی:
  http://bandingozen.blogspot.com/2008/12/if-there-is-time-for-another-pilgrimage.html

  خواهش میکنم قربان. عکس مال ویکی است، مال من نیست که :) اگه مال من هم بود قابلت رو نداشت.
  ارادت :)

 9. لطف داری آریو جان…

  چاکریم رفیق :)

 10. سرو چهار هزار ساله ابركوه!!! . گنجينه اي پر ارزش براي ايران و جهان—

  ماركوپولو در خاطرات سفرش به ايران مي نويسد: «يكي از چند سروي كه در ايران ديده ام سرو خوش بالاي ابركوه است كه همچون آبشاري سبز از آسمان بر روي زمين تنيده ابركوه فرو مي آيد و از هر طرف كه وارد ابركوه شوي سرو كهنسال و پرطراوت مانند چراغ دريايي سبزي ما را به بندر درياي كوير و خورشيد تابان فرا مي خواند.»

  با اجازه ی شما این جمله رو به نوشته ی وبلاگ اصافه میکنم :)
  سپاسگزارم

 11. دوست عزيز فكر كنم درست جستو جو نكردي چون من بايه سرچ تو گوگل عكس درخت4000ساله ايراني رو پيدا كردم

  دوست گرامی منظور من در سایت ویکی پدیا بود که یک عکس با کیفیت هم از این درخت موجود نبود


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: