فردوسی پور، برنامه 90 و یک پیام روشن

1- در یک نظام سیاسی دموکرات، رای (خواسته) «ملت» بر تمامی تصمیم سازی ها تاثیر گذار است. این البته به منزله ی عدم حضور و فقدان وجود نهادهای انتصابی در آن سامانه نیست چه، بسیارند «دولت-ملت» هایی که رژیم سیاسی آنها نوع خاصی از دموکراسی است، اما باکس هایی غیرانتخابی نیز در چارت تشکیلات حاکمیتی آنان وجود دارد.
از مشهورترین این کشورها میتوان به بریتانیا و هلند اشاره داشت. دراین دو کشور، اگر چه برگزینش شاه و ملکه، ورای اراده ملت (دِموس) است، اما چند و چون اداره ی کشور به گونه ای است که این نهاد های «غیرمردم نهاد» (انتصابی) را یارای اتحاذ تصمیمی برخلاف رای و اراده ملت نیست.

2- در برخی از نظام های سیاسی جنوب که «اتوکراسی فرهنگی» بر آنها حکم فرماست، اساسن چالش چندانی بین ساخت قدرت و جامعه ایجاد نمی شود، چرا که «مردم» هنوز به آن درجه از بلوغ اجتماعی نرسیده اند که «ملت» شوند و «مطالبات»ی داشته باشند. نمونه کلاسیک چنین رژیم های سیاسی را در برخی از کشورهای عرب همسایه شاهدیم.

3- در این میان، هستند جوامعی که مرحله ی گذار را سپری میکنند، بدین معنا که در حالی که «ملت» در آنها تقریبن شکل یافته و«حقوق» خویش را از حاکمیت مطالبه میکنند، اما در دیگر سوی، حاکمیت هنوز به آن مرحله از رشد، در سیر تحولات تاریخی نظامات سیاسی نرسیده است که این حق را به تمامی، به رسمیت بشناسد.
چالش میان ملت و دولت در چنین نظامهای سیاسی بسیار بدیهی است. نمونه کلاسیک چنین تقابلی، که سنگ بنای آن با انقلاب کبیر فرانسه به سال 1789 گذارده شد را امروزه میتوان در کشورهایی چون ایران و ترکیه شاهد بود.

4- شالوده و جان مایه ی دموکراسی، شناسایی و باور«حق» ملت است. در دموکراسی، ملت حق دارد حرف بزند و انتقاد کند. در دموکراسی، ملت حق دارد «نظر»ش را بیان کند و متوقع باشد این نظر، اگر در اکثریت باشد، جامه عمل بپوشد. این ابراز عقیده اما، از کانال های مختلفی میتواند به منصه ظهور رسد که بسته به اهمیت موضوع متغیر است اما در نفس عمل تغییری پدید نمی آورد: یک روز با شرکت در همه پرسی عمومی و رفراندوم، روزی دیگر با حضور پای صندوق های رای درانتخابات، یک بار از طریق برگزاری تظاهراتی آرام و تحصن مدنی اعتراض آمیز و باری نیز از طریق ارسال پیامک به یک برنامه تلویزیونی. دقت فرمایید که در تمامی این موارد، قرار است رای مردم به گوش حاکمیت برسد و «کانال» انتقال این پیام، همین که امانت دار باشد کفایت میکند و از محاسبات خارج است.

5- برنامه ي نودِ عادل فردوسی پور، چند هفته ای هست رنگ و بویی فراتر از ورزش فوتبال به خود گرفته است. جالب آنکه این انبساط ظرفیت، نه از سوی متولیان این برنامه که از سوی نماینده ی دولت در این برنامه پدید آمد. به خاطرتان می آورم روزی را که محمد آخوندی سخنگوی سازمان تربیت بدنی (که از نهادهای انتصابی است)، این برنامه را به تضعیف نظام! متهم کرد.
با شدت یافتن امواج پدید آمده در برابر این اظهارنظر عجیب و گسترش حمایتهای عمومی جوانان از عادل فردوسی پور، با ارسال پیامکهای پرشمار به آن (بیان نظر عمومی)، مدیریت دو باشگاه پرطرفداراستقلال و پرسپولیس -که هر دو تحت اداره ی دولت هستند- با اعلام موضع شدید در برابر برنامه نود، آنرا بایکوت کرده، در محاق قرار دادند.

جالبتر آنکه اظهارات تند افشین پیروانی -سرمربی محبوبترین تیم فوتبال کشور- که در مخالفت با فردوسی پور و برنامه ی نودِ او، از جیب وجهه و اعتبار مردمی ترین تیم فوتبال ایران، علیه خواست و اراده ملت هزینه میکرد، نه تنها سبب ساز ریزش حمایت های مردمی در جبهه نود نگشت، بلکه این برنامه را عزیزتر کرد تا جایی که توانست به رکورد معنی دار بیش از یک میلیون پیامک دست یابد!

6- برنامه ی نود دیشب برگزار شد. برنامه ای که از آغاز، نگاه به چهره ی مغموم و گرفته ی فردوسی پور، نشان میداد که قرار است با همیشه متفاوت باشد. پیش فرضها اتفاقن بسیار درست از کار درآمدند؛ این برنامه که قرار بود با هدف حمایتهای عمومی از عادل، به عنوان نمادی از اراده ی ملی، به رکورد تاریخی بیش از دو میلیون پیامک دست یابد، نه تنها زودتر و صامت تر از همیشه به پایان رسید، بلکه از آنجا که سامانه انتقال پیامک دچار اختلال شده بود!، هرگز پذیرا و شنونده ی نظر و رای ملت نبود.

7- اختلال در سامانه ی انتقال پیامک برنامه ی نود حامل یک پیام روشن بود. بد نیست حال که در آستانه ی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری هستیم، اصلاح طلبان و حامیان ایشان این «پیام» را بشنوند.

Advertisements

The URI to TrackBack this entry is: https://aaryoo.wordpress.com/2009/01/20/is-reformism-possible/trackback/

RSS feed for comments on this post.

9 دیدگاهبیان دیدگاه

 1. هرچند که نوشته طولانی بود و به علت خستگی فراوان هنوز خوانده نشده است توسط اینجانب، اما تصویر بسیار زیبایی ارائه کرده اید. سپاس فراوان برای تصویر.(در فرصتی دیگر خوانده خواهد شد، باید نکات ارزشمندی را در خود جای داده باشد، این نوشته)

  :) ای بابا! نخونده اینهمه تعریف کردید؟!

 2. سردار عالی بود اما یک عبارت کوتاه آن را اگر برداری یا تغییر دهی خیلی بهتر است چون آن حالت علمی اش را از تضعیف می کند:
  «جالبتر آنکه از قضا سرکنگبین صفرا فزود و اظهارات…»

  شاید اگر این گونه بود قوی تر می شد:
  «جالبتر آنکه اظهارات… »
  به هر حال ببخش که فضولی کردم.

  ما که باشیم که پند استاد را به گوش جان نیوش نکنیم؟ الساعه :)

 3. سلام
  نظام حاکم بر ایران دموکراسی نیست بلکه توتالیتر است که از نظر مذهبی پوپولیسم است و در نوشته های شما از دموکراسی سخن گفته شده بود که کاملا غلطه !
  در نظام دموکراسی رسانه هایی مثل تلویزیون و رادیو و روزنامه که برنامه نود هم جزو تلویزیون محسوب میشه در دست حکومت و دولت نیست و تنها چند شبکه می تونن رسمی و مال دولت باشند و تعدادی شبکه خصوصی .

  عزیز جان شما معلومه نوشته رو سرسری خوندی :) کجای این متن ادعا شده بوده که نظام ایران دموکرات ه که شما حکم قطعی دادی که کاملا غلطه؟ :)

 4. اول اینکه سلام
  دوم اینکه خیلی خوب نوشته بودید. در قالب حکومت ایران کاملا درست قضاوت کرده بودید

  :) لطف دارید

 5. […] احتمال شکست تمامیت‌خواهان در پروژه حذف فردوسی‌پور فردوسی پور، برنامه 90 و یک پیام روشن گل‌آقا: کاریکاتور […]

 6. سلام علیکم ورحمه الله
  شما را دعوت نمودیم به یک بازی وبلاگی: http://arashtn53.wordpress.com/2009/01/25/khatereh/

 7. سلام .فكر كنم برنامه ديشب ( 7 بهمن ) با بيش از دومليون اس ام اس تائيديه خوبي است برنظرات شما . دستتان درد نكند .

  لطف دارید دوست من :)

 8. سلام دوست عزیز
  میخواستم بگم اگه با تبادل لینک موافق هستی
  لینک منو با اسم
  بزرگترین سایت تفریحی
  در سایتتون قرار بدید و بلافاصله اطلاع دهید تا با هر نامی که خواستید لینک شما رو قرار دهم با تشکر بسیار خدمت شما دوست عزیز
  سایت ما تازه فعالیت خودش شروع کرده ولی به زودی قدرت خواهد گرفت
  با آرزوی موفقیت و کامیابی

 9. با سلام و خستة نباشيد خدمت دوستان فوتبال دوست عزيز

  در حال حاضر فقط بفكر بازي فرداي أيران وكره شمالي دارم فكر ميكنم أنشاءاللة بتونيم بياري بازيكنان وسرمربي آقاي قطبي 3 امتياز را دشت كنيم.
  بجةآبادان مقيم كشور كويت


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: